«Велосипед дозволяє нам почуватися в місті, як удома, і дбати про наші міста, як дбаємо за своїми помешканнями»
Украина, Киев
22 октября | 16:00
На украинском
Ірина Бондаренко — з 2009 року працює в Асоціації велосипедистів Києва, до 2012 - на волонтерських засадах. Одночасно працювала журналісткою у Бюро журналістських розслідувань "Свідомо" та прес-секретаркою у Національному екологічному центрі України.
З 2013 року працює в Асоціації як штатний працівник, веде загальну організацію всієї роботи АВК. Раніше координувала роботу по Києву, з 2015 року координує національну роботу."
Коли наш велотрек буде у повній бойовій готовності?
Вова Камышанов
14:30 04 окт. 2015
9Привіт усім.
Мова йде про велотрек у Києві, який був довгий час занедбаним, у 2000-х забудовники збудували дуже близько до нього (фактично, на ньому самому) багатоповерховий будинок, і це зруйнувало інфраструктуру треку.
Точно відповісти на питання, коли велотрек буде готовий, наразі неможливо. Іде боротьба між велоактивістами і бажаючими прибрати велотрек до своїх рук, і кінця цій боротьбі не видно.
Найкраще розказати про нюанси боротьби зможуть Микола Вогник або Володимир Мельник, ГО "Новий київський велотрек", їхня сторінка у фейсбуці https://www.facebook.com/velodrome.kiev
Ірина Бондаренко
16:03 22 окт. 2015
Как думаете, Ирина, через сколько лет в бывших странах СНГ будет не в диковинку велодорожки не только в больших городах, но и маленьких, уважение со стороны водителей?
Альбина Фадеева
13:46 07 окт. 2015
5Велосипедна мережа для окремої категорії транспорту, велосипедистів, може стати звичною для міста дуже швидко, буквально за рік після її будівництва. Приклад - Львів, де будувати веломережу почали кілька років тому, і зараз більшість містян розуміє, що це намальовано, і чому тут їздять велосипедисти.
Якщо говорити про всі міста України, то процес звикання до окремої велосипедної інфраструктури для велосипедистів може тривати і 10, і 20 років. Наприклад, у Німеччині, більшість міст якої є дуже велосипедизованими, тим не менш нескладно знайти міста або селища, де велосипедних зручностей немає в жодному вигляді. Тому звикання мешканців до велоінфраструктури - справа кожного конкретного міста.
Водночас, багато міст та сіл в Україні уже зараз є доволі велосипедизованими, навіть без спеціальної велоінфраструктури: велопарковки є біля кожного магазину, а мешканці активно користуються велосипедом. Це пов"язано, зокрема, із тим, що у таких населених пунктах відсутній громадський транспорт, а пішки ходити далеко. Але це не єдина причина.
Ірина Бондаренко
16:09 22 окт. 2015
Расскажите подробнее о вашей организации, её функциях и обязанностях.
Алина Солопова
15:33 07 окт. 2015
3Асоціація велосипедистів Києва - членська громадська організація, яку створили велоактивісти Києва у 2007 році. Тоді нас було троє, тепер - майже 500.
Наша головна мета - більше велосипедистів і більше велопоїздок.
Для цього ми лобіюємо створення велосипедної інфраструктури в Києві, організовуємо промо-заходи: паради, велозаїзди, навчання для велосипедистів. Останні роки намагаємося робити їх не лише для наявних велосипедистів, а і для тих, хто лише замислюється про велосипед, аби збільшити к-сть велосипедистів загалом.
З 2013 року почали активно працювати з іншими містами України: десь поділитися досвідом, а десь, навпаки, навчитися і собі. Намагаємося впливати на національному рівні на закони та постанови, аби вони не обмежували розвитку велотранспорту.
Щороку ми проводимо Загальні збори членів АВК (найближчі - 28 листопада), де представляємо результати роботи за рік і обговорюємо плани на наступний рік. Можливо, у 2016 деякі наші пріоритети зміняться, це вирішують наши члени.
Тут посилання на нашу теперішню мету і опис цілей: http://avk.org.ua/meta/
Ірина Бондаренко
16:14 22 окт. 2015
Зараз чимало велосипедистів комфортно їздить по дорогам без велоінфраструктури. Коли з"являються велодоріжки, ці велосипедисти вкрай неохоче ними користуються. Це в свою чергу порушення правил, і противники розвитку велоінфраструктури отримують аргумент. Як заохотити бувалих велосипедистів користуватися новою незавершеною велоінфраструктурою?
User#413
16:09 22 окт. 2015
2Заохотити користуватися будь-чим може лише якісний продукт, який у певних категоріях кращий за попередній (наприклад, безпечніший, комфортнішний, швидший). Тому якщо наразі велосипедисти не користуються створеною велосипедною інфраструктурою - це сигнал до того, що "щось тут не так". Треба з"ясовувати причини і усувати їх. Ми намагаємося робити це оперативно, але наші можливості, як громадської організації, обмежені, тож деякі зміни відбуваються дуже повільно (хоча деякі доволі швидко).
Водночас, зазначу контраверсійний факт: велосипедисти у Києві їдуть по велодоріжках, навіть якщо вони, на думку нашої організації або окремих користувачів, недосконалі. З 2014 року наші волонтери рахують велосипедистів на 20 перехрестях Києва, і зазначають, по чому вони рухаються: по дорозі, по тротуару, або по велодоріжці, якщо вона є. У вересні 2015 я і моя колега рахували велосипедистів на перехресті проспекту Бажана (є велодоріжки) та проспекту Григоренка, і ми були дещо здивовані результатом: 95% велосипедистів їдуть по велодоріжці, 4% по тротуару (розмовляють з тими, хто їде по велодоріжці), 1% - по дорозі.
Це підтверджують результати підрахунку на новій велодоріжці на вулиці Бальзака: понад 95% велосипедистів їде по велодоріжці.
В будь-якому разі, це може свідчити не тільки про те, що велосипедисти обирають велодоріжку, як більш безпечну та зручну для себе, а і про те, що здебільшого велосипедисти в Києві намагаються дотримуватися Правил дорожнього руху.
Ірина Бондаренко
16:22 22 окт. 2015
Как обстоят дела с Николаевом? Город полумиллионник, но начали думать про велодорожки только в этом году, и то пока только в проекте и то дата реализации первой части "размазанная". Есть ли конкретный план и сроки, а не "будет в следующем году, наверно, если повезет, с Сатурном и Марсом...?
Петр Шебанин
16:16 22 окт. 2015
2Я консультувала Миколаїв у березні-липні цього року щодо розробки плану велосипедної мережі та супутніх заходів. Моє враження: Миколаїв - дуже перспективне місто для розвитку велоруху. Відстані до 8-10 км зі спального району до центру (крім Жовтневного, якщо я правильно пам"ятаю назву, але там ми запланували інший спосіб для велосипедистів, окрім як 20-км велодоріжку), майже пласке місто (без надмірних схилів), багато паралельних вулиць, багато місця для будівництва веломережі, мало автомобілів.
Ми проїхали перший веломаршрут і обрали, як він має бути реалізований (це маршрут з півночі до центру), і він може бути порівняно недорогим у реалізації.
Мені відомо наразі, що Миколаїв затверджує велоконцепцію, яку ми розробили, і планує виділити кошти з міського бюджету на реалізацію першого маршруту у 2016. Це дуже швидкий прогрес, насправді.
Зважайте, що гроші на будівництво будь-чого мають бути затверджені у міському бюджеті, а його планують завжди у вересні, затверджують у грудні, видають гроші в найкращому випадку у березні наступного року (а то і влітку), тому ми і починали розробляти велоконцепцію у березні попереднього року, аби встигнути включити в бюджет 2016 гроші на веломережу.
Також зважайте, що проектування велодоріжки триває 3-6 місяців (після того, як виділили кошти), будівництво - ще стільки ж. Якщо мер Миколаєва буде дуже зацікавлений у цьому проекті, то місто отримає першу велодоріжку не раніше вересня 2016.
Для порівняння, 4 інших міста, що розробляли велоконцепцію у 2014, досі не затвердили велосипедний план розвитку, 1 затвердило і 1 в процесі затвердження. Тому Миколаїв - це ще дуже швидко, насправді.
Тому тут краще робити не швидко, а якісно і продумано. Сім разів відміряти, один раз відрізати.
(до речі, у велоконцепції Миколаєва є план робіт з чіткими датами реалізації, пошукайте на сайті міськради).
Ірина Бондаренко
16:32 22 окт. 2015
А прийде час, коли на велосипед треба буде мати якісь документи (щоб зменшити кількість крадіжок) та на право керування теж, є таке в планах?
Сашко Гаразд
20:13 15 окт. 2015
1Цей час уже давно настав, якщо говорити про документи!
Кожен власник велосипеда, який хоче аргументовано довести, що вкрадений велосипед - його, має зберігати паспорт велосипеда і чек.
Якщо ви маєте на увазі інші документи, то напишіть які. З європейського досвіду не знаю випадків, щоб існували ще якісь документи для запобігання крадіжки.
Усе про те, як наразі в Україні можна запобігти крадіжці велосипеда, дивіться тут:
http://avk.org.ua/2014/05/scho-robyty-yakscho-vkraly-velosyped/
http://avk.org.ua/2014/07/vkraly-velosyped-ukrajinski-bazy-danyh/
Що стосується документів на право керування велосипедів, то напишіть, для чого саме, ви вважаєте, вони потрібні.
Велосипедист і зараз несе відповідальність за водіння велосипеда і за можливі наслідки аварій, згідно з КУпАП.
Ірина Бондаренко
16:36 22 окт. 2015
Ірино, хотілося б почути вашу думку про велополіцію в Україні. Мені здається, що саме зараз час втілити цю ідею у життя, адже велосипедний набагато економічніший, не забруднює природу та в нього є ще купа переваг. Дякую!
Наталья Герасименко
16:33 22 окт. 2015
2Як я знаю, в деяких містах України велополіція існує, щоправда, як доволі невеликий розділ усєї поліції/міліції. Вони патрулюють ті ділянки, де злодій не може втекти на автомобілі швидше за них (наприклад, пішохідні зони, парки). Це не завжди релевантно для всього міста.
Наразі я не можу більш аргументативно говорити про переваги такої поліції, треба вивчити досвід цих міст, а також міст Європи і Америки у цьому плані.
Ірина Бондаренко
16:39 22 окт. 2015
Наверное банальный вопрос, но всё-же =)
Какая любимая марка велосипедов?
Andrey Rubleff
13:27 17 окт. 2015
2Немає :)
Мій перший велосипед був Author, потім я його багато апргейдила, і тепер невідомо, як його можна назвати, бо в нього різні частини різних марок.
Мене мій Unnamed Bicycle цілком влаштовує :) Я з ним об"їздила багато куточків в Україні та кілька за кордоном, підводив може раз чи два, і то, я сама винна.
Ірина Бондаренко
16:41 22 окт. 2015
Який настпуний велопаршрут заплановано для реалізації у Києві, після "Троєщина-Центр" (якщо вам відомо і це не секрет:)?
Dasha Pyrogova
12:31 22 окт. 2015
3Коли ми визначали пріоритетнітсть реалізації веломаршрутів у Києві, то наступним після Троєщини був маршрут Солом'янка-центр (Севастопольска площа - Урицького - Жилянська (двосторонній рух) - Еспланадна - Хрещатик).
Буду рада, якщо він стане наступним, насправді, бо він дуже перспективний з точки зору велотранспорту: усього 6 км до центру (це максимум 30 хвилин), погане сполучення громадським транспортом, багато людей проживає, усього одна гірка по дорозі додому (карколомний спуск по дорозі на роботу :).
Але чи буде він наступним, залежить від фінансування веломережі Києва у 2016 та від законодавчих змін, оскільки рішення для Жилянської були доволі складними в реалізації.
Ірина Бондаренко
16:45 22 окт. 2015
Вітаю! Як почати своє вливання в вело-спільноту?
Валик Решетняк
16:44 22 окт. 2015
0Купити велосипед - почати їздити.
Якщо не хочете їздити сам - можна знайти однодумців на багатьох велофорумах (залежить від вашого міста проживання).
Якщо не знаєте, як правильно рухатися саме велосипедисту в місті - прийти на наші безкоштовні велонавчання, де велотренери АВК на практиці розказують, як проїжджати будь-яке перехрестя, та що означають які дорожні знаки.
Найближче велонавчання буде уже в квітні 2016, але можемо організувати індивідуальне :)
Отут є вся інфо про те, що треба знати велопочатківцю:
http://avk.org.ua/bikeschool/
Ірина Бондаренко
16:48 22 окт. 2015
Доброго дня Ірино!
Скажіть, чи є майбутнє в українських велокурєрів?
На скільки безпечним є використання вантажних велосипедів у наші дні і на наших вулицях.
Чи розділяєте ви думку про те, що велосипед - достойна заміна автомобільним курьерським службам у середмісті.
Illia
16:46 22 окт. 2015
0Зі свого досвіду: що підтримують - те і розвивається. Про що всі мовчать і чекають, що хтось інший зробить - те ніколи не розвивається. Тому в українських велокур'єрів є майбутнє лише у випадку, якщо вони будуть агресивно, невтомно і без вагань захоплювати ринок перевезень у межах містах
Використання вантажних велосипедів є безпечним, за умови дотримання ПДР, у яких зазначено, що і як можна перевозити на велосипеді, і за умови того, що власник знає, як користуватися таким велосипедом.
І так, вважаю, що велосипедні кур'єри у межах міста, де дуже часто треба перевезти один папірець - це реальна альтернатива автомобільним перевезенням.
Ірина Бондаренко
16:51 22 окт. 2015
Какие основные планы на ближайшее будущее у вас лично и у вашей организации? Спасибо, Ирина.
Женя Плетнёв
15:19 22 окт. 2015
2Плани нашої організації на рік визначають члени, і найближче зібрання членів буде наприкінці листопада. Ми плануємо три робочі зустрічі з велоактивістами та членами АВК 10-12 листопада, аби визначити ідеї, сформувати плани, а потім представити їх усім членам і затвердити, з їхніми зауваженнями.
Зважаючи на попередні роки, гадаю, що плани будуть:
- розвивати веломережу Києва (домогтися ще одного веломаршруту у 2016, домогтися зручних умов перевезення велосипедів у міській електричці + заїзд на платформи, створення велосипедних перехоплюючих велопаркінгів біля ключових станцій метро),
- продовжувати організовувати велосипедні паради та заходи, що спонукають не-велосипедистів пересідати на велосипед,
- розвивати нашу велоорганізацію.
Ірина Бондаренко
16:55 22 окт. 2015
Велосипеди перестали пускати в метро, навіть у складеному вигляді. Показують роздруківки правил користування метрополітеном і аналогічні інформаційні оголошення (які знаходяться за турникетами!!!). Доводити щось не вдається. Що робити?
User#413
16:46 22 окт. 2015
2В Києві ніколи не було дозволено перевозити велосипеди в метро (у правилах перевезення метрополітену це чітко написано). Навіть у складеному вигляді і у чохлі велосипед перевищує дозволені розміри багажу.
Якщо комусь дозволяли перевозити велосипед - то це був особистий вияв доброї волі конкретного працівника метрополітену.
Відповідно, якщо зараз "перестали пускати", то це, швидше за все, означає, що хтось з пасажирів на когось з велосипедистів наскаржився, і керівництво метрополітену згадало про правила і вирішило спиратися на них.
Водночас, у містах Європи дуже часто велосипед дозволено перевозити у метрополітені, і це те, до чого ми прагнемо у цьому місті великих відстаней. Але разом із дозволом перевозити велосипеди з"являються і нові обмеження:
- перевезення велосипеда оплачується (у європейських містах від половини до повної вартості квитка),
- перевезення велосипеда у години пік не дозволено,
- входи в метрополітен мають бути обладнані так, щоб з велосипедом туди взагалі можна було зайти (включно з турнікетами), що означає перебудову станцій.
Зважаючи на те, що керівництво метрополітену наразі дуже сильно опирається велоспільноті у цьому питанні, і зважаючи на дійсно велику кількість пасажирів у метро, які мають право на зручний і безпечний проїзд, ми вирішили зайнятися цим питанням пізніше, коли велосипед стане сприйматися як невід'ємна частина міського життя, а не як "маргінальний вид спорту", і відповідно, керівництво метро буде більш відкрите до нас.
Ірина Бондаренко
17:04 22 окт. 2015
А коли, на вашу думку, з'являться автоматизовані точки прокату велосипедів? Узяв велосипед в одній точці міста - віддав в іншій.
Наталья Герасименко
17:02 22 окт. 2015
1У Львові вже є.
http://www.slideshare.net/veloforum/oleksiy-kushka-nextbike-in-lviv-presentation
У Києві - невідомо.
http://avk.org.ua/2015/09/yak-kia-valyt-proekt-rozvytku-hromadskoho-veloprokatu-u-kyjevi/
Ірина Бондаренко
17:05 22 окт. 2015
Ирина, как Вы считаете, в чем причина нежелания руководства украинских городов внедрять и развивать велосипедное движение?
Andrey Rubleff
13:26 17 окт. 2015
1Залежить від кожного міста і кожної людини конкретно.
Більшість мерів та керівників управлінь чують про потреби велосипедистів вперше, і тому не розглядають нас, як потужну спільноту. Але якщо звертатися до них вдруге, втретє, вдесяте, то вони прислухаються.
Загалом, я би не радила жодному місту чекати на те, що мер самостійно здогадається розвивати велотранспорт. Якщо ви цього хочете - починайте вимагати уже зараз, і за півроку з'являться перші зміни, а роки за два - і результат, який можна "помацати".
Ірина Бондаренко
17:07 22 окт. 2015
Как бороться с кражами велосипедов? Велозамки и прочие штуки не помогают!!
Иоанн Юреско
14:45 22 окт. 2015
1Це питання, на яке хотіли би знати відповідь усі власники велосипедів Європи, Америки, Азії та Австралії.
Що робити в Києві наразі:
http://avk.org.ua/2014/05/scho-robyty-yakscho-vkraly-velosyped/
http://avk.org.ua/2014/07/vkraly-velosyped-ukrajinski-bazy-danyh/
В перспективі можна спробувати знайти "добрих слідчих" і пошукати з ними місця збуту велосипедів. Але ця інформація дуже мінлива, і там, де продавали крадені велосипеди вчора, сьогодні уже часто нічого немає. Якщо хтось готовий взяти на себе цей напрямок роботи, шукати слідчих, місця збуту - готова допомагати.
Наразі найголовніша порада: НЕ ЛИШАТИ ВЕЛОСИПЕД У ПІД"ЇЗДІ! З під"їздів, сходових клітин, парадних крадуть 90% велосипедів. І лише 10% - з парковок біля торгівельних центрів.
Ірина Бондаренко
17:11 22 окт. 2015